jak napisać cv

Dlaczego CV jest takie ważne?

Stworzenie dobrego CV to połowa sukcesu, dlatego warto poświęcić naprawdę trochę czasu i uwagi jak będziemy je tworzyć. W tym artykule opiszę kilka zasad tworzenia CV, o których warto pamiętać przy tworzeniu właśnie tego dokumentu.

Dobre CV to pierwszy krok podczas starania się o pracę. To dzięki CV pracodawca decyduje, czy zaprosić nas na rozmowę, czy też nie.

Dlatego też nasze CV musi  przyciągnąć uwagę  pracodawcy.

Od czego trzeba zacząć? Jeżeli jesteś osobą, która dopiero zaczyna i nie ma zbyt dużego doświadczenia zawodowego, to zmieścisz się na jednej stronie A4.   W innym zaś przypadku jeśli posiadamy większą historie zawodową to analogicznie będzie ich więcej.

Jaka powinna być długość CV i format pliku do wysłania

Informacje umieszczamy od najnowszej pozycji do najstarszej. Istotne jest również, by umieszczone tam były informacje, do których pracodawca może się odnieść w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Im więcej szczegółów wyróżniających, tym lepiej. Dlatego zachęcamy do tworzenia CV w formie graficznej, tak, by mogło przyciągnąć wzrokiem i zatrzymać na dłużej treścią. Nie bój się okazywania swoje kreatywności. Ważne jest, żeby umieszczone były najważniejsze informacje, na które będziesz w stanie odpowiedzieć, pamiętaj, że o szczegóły pracodawca zawsze może zapytać na rozmowie rekrutacyjnej. Co pozwala też nawiązać ciekawą rozmowę. I poznać twoją osobę bliżej.


Czy umieszczać fotografie w CV?

Zamieszczanie fotografii w CV nie jest konieczne – lecz najczęściej nieuniknione. Pamiętajmy, że naszym zadaniem jest zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy, a zdjęcia w jakimś stopniu przyciągają uwagę. Nie może to być zdjęcie z wakacji albo na tle jakiegoś klubu. Ale też nie musi być to zdjęcie z dokumentów. Wystarczy fotografia, na której, na której jesteśmy sami i wyglądamy elegancko, ale też naturalnie.  

Jaki podzielić CV?

Twoje CV dzielimy na rubryki, a następnie umieszczamy w nich: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy, umiejętności oraz zainteresowania. Ważne nagłówki powinny być napisane większą czcionką i pogrubione. Dodatkowo możemy umieścić obok nich ikonkę graficzną spójną z tematem nagłówka. Poniżej każdego nagłówka podajemy w podpunktach najważniejsze informacje w kolejności od najnowszej to najstarszej. To znacznie ułatwi czytanie CV i zaoszczędzi czas pracodawcy lub rekrutera.

No to czas na nagłówki pierwszy — Dane osobowe.

Umieszczamy w nim następujące informacje:

 imię i nazwisko,
adres do korespondencji,
numer telefonu kontaktowego,
adres e-mail, data urodzenia.

Takie dane zazwyczaj umieszczamy na marginesie naszego CV obok zdjęcia lub pod nim. Pamiętajmy również, by przed wysłaniem sprawdzić czy dane są poprawne.

Wykształcenie

Pisząc o wykształceniu stosujemy układ chronologiczny, tzn. informacje piszemy od najnowszej do najstarszej. Daty rozpoczęcia i zakończenia ukończenia powinny składać się z miesiąca i roku. Obok daty umieszczamy nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i tryb studiów. Zamieszczamy również informacje o ukończonej szkole średniej, tym bardziej, jeśli zdobyliśmy w niej specjalizacje czy kwalifikacje zawodowe.

Doświadczenie zawodowe

Posiadasz duże doświadczenie zawodowe to nie zastanawiaj się, czy starczy Ci miejsca, by je opisać. Po prostu napisz wszystkie najważniejsze miejsca pracy, w których pracowałeś. Zaczynając od miejsca od najmłodszego do najstarszego. Pamiętaj również o opisie swoich obowiązków na danych stanowisku.

Podsumowując:
 1. Podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy i nazwy stanowisk.
2. Następnie dodajemy obowiązki, jakie wykonywałeś i dzielimy się sukcesami, jakie odniosłeś w danej pracy.
 3.W przypadku kiedy nie posiadasz żadnego doświadczenia zawodowego, wtedy wpisujemy staże albo wolontariat jakie odbyliśmy do tego czasu.

Naszym doświadczeniem może być zatrudnienie w firmach, na stażu, czy wolontariacie, także praktyka studencka, działalność w różnych organizacjach, a nawet opieka nad bliskimi.

A co z ukończonymi kursami?

Jak posiadasz ukończone kursy, to warto się nimi pochwalić. Tym bardziej jak kurs jest związany z aplikowaniem na nowe stanowisko pracy. Zasada pisania kursów do CV jest taka sama jak poprzednie. Zacznij od daty ukończenia najnowszego kursu, podaj jego nazwę oraz ile trwał taki kurs.

Umiejętności – jak je opisać

Nie zapomnij wymienić swoich umiejętności. Nie tylko tych, które nabyłeś w pracy zawodowej, ale też tych poza nią, np. umiejętność obsługiwania dodatkowych programów. W tym nagłówku możemy dać poznać siebie jeszcze bardziej. Warto to wykorzystać w zależności o jaką pracę się staramy. Jeżeli jest to praca fizyczna warto umieścić umiejętności z nią związane, tak, by pracodawca wiedział, że mamy pojęcie o tym, czego możemy się spodziewać w nowej pracy. Tak samo robimy w przypadku pracy umysłowej. Przykładowo eśli nie szukamy pracy biurowej, to pomijamy informacje, że umiemy obsługiwać sprzęty xero, komputer, czy kasę fiskalną.

Jak wypełnić — Dodatkowe informacje.  

Pamiętajmy, że rubryka dodatkowe informacja jest po to, by umieścić w niej wszystkie ważne dodatkowe rzeczy zaczynając od znajomości języków obcych, a na prawie jazdy kończąc. Wszystkie te informacje powinny być szczegółowe. Podajemy tam stopień znajomości języka w mowie, piśmie i czytaniu. Jest to bardzo istotne, jeżeli dane stanowisko od nas tego wymaga. Pracodawca na pewno się przyjrzy tym informacjom i być może Cię sprawdzi, dlatego warto pisać samą prawdę.  

Natomiast prawo jazdy — podajemy kategorię i rok uzyskania uprawnień.

Przy obsłudze programów komputerowych — nie wymieniamy wszystkich, jakie znasz, tylko te, które faktycznie Ci się przydadzą na nowym stanowisku pracy. I tu jest ta sama zasady piszemy nazwę oprogramowania oraz stopień doświadczeni.

Zainteresowania

Dość często w swoim CV umieszczamy zainteresowania. w tej rubryce jest ważne, by pokrywały się one z prawdą. Ponieważ nasz pracodawca również może mieć to samo zainteresowanie, co pozwoli mu łatwo sprawdzić naszą wiedzę w tym temacie. Istotne jest, by zainteresowania pokrywały się ze stanowiskiem o jakie się staramy. Ale nie jest to wymóg konieczny. Natomiast na pewno zwiększy to nasze szanse podczas rekrutacji. Jak opisać zainteresowania? Na pewno nie używając ogólników, bo wtedy idziemy na łatwiznę. Najlepiej trochę się rozpisać. Jeżeli np. lubimy fotografować, to dodajmy swój ulubiony styl fotografowania. Jeżeli lubimy czytać książki to podajmy jakiego gatunku itp.

UWAGA WAŻNE!

 Zgoda na przetwarzanie danych osobowych — o niej musimy pamiętać!

Pamiętajmy, by w stopce CV umieścić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Oto przykład formułki:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dź. Ustaw z 2018, póz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Pracodawca może wymagać nieco innej klauzuli, ale wtedy na pewno zaznaczy to w ogłoszeniu.”.
Bez niej pracodawca jest zmuszony odrzucić CV.

Wysyłka CV do pracodawcy – nazwa stanowiska i numer referencyjny.

Aby ułatwić rekrutacje i przeszukiwanie CV na dane stanowisko warto dodać w temacie wiadomości nazwę stanowiska, o które się staramy.

To już chyba wystarczający opis, teraz zachęcam Cię do stworzenia swojego CV i wysłanie go dalej. Powodzenia!

Dlaczego CV jest takie ważne?

Stworzenie dobrego CV to połowa sukcesu, dlatego warto poświęcić naprawdę trochę czasu i uwagi jak będziemy je tworzyć. W tym artykule opiszę e kilka zasad tworzenia CV, o których warto pamiętać przy tworzeniu właśnie tego dokumentu.

Dobre CV to pierwszy krok w rekrutacji o pracę. To dzięki CV pracodawca decyduje, czy zaprosić nas na rozmowę o pracę, czy też nie.

Dlatego też nasze CV musi  przyciągnąć uwagę  pracodawcy.

Od czego trzeba zacząć? Jeżeli jesteś osobą, która dopiero zaczyna nie ma zbyt dużego doświadczenia zawodowego ,to zmieścisz się na jednej stronie A4.   Innym zaś przypadku jeśli posiadamy  mamy większą historie zawodową to następne strony.

Jaka powinna być długość CV i format pliku do wysłania

Informacje umieszczamy od najnowszej pozycji do najstarszej. Istotne jest również, by umieszczone tam były informacje, do których pracodawca może się odnieść czasie rozmowy rekrutacyjnej. Im więcej szczegółów wyróżniających, tym lepiej. Dlatego zachęcamy do tworzenia CV w formie graficznej, tak, by mogło przyciągnąć wzrokiem i zatrzymać na dłużej treścią. Nie bój się okazywania swoje kreatywności. Ważne jest, żeby umieszczone na nich były najważniejsze informacje, na które będziesz w stanie odpowiedzieć, pamiętaj, że o szczegóły pracodawca zawsze może zapytać na rozmowie rekrutacyjnej. Co pozwala też nawiązać ciekawą rozmowę. I poznać twoją osobę bliżej.


Czy umieszczać fotografie w CV?

Zamieszczanie fotografii w CV nie jest konieczne – lecz najczęściej nieuniknione. Pamiętajmy, że naszym zadaniem jest zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy, a zdjęcia w jakimś stopniu przyciągają uwagę. Nie może to być zdjęcie z wakacji albo na tle jakiegoś klubu. Ale też nie musi być to zdjęcie z dokumentów. Wystarczy fotografia, na której, na której jesteśmy sami i wyglądamy elegancko, ale też naturalnie.  

Jaki podzielić CV?

Twoje CV dzielimy na rubryki następnie w nich umieszczamy: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia i kursy, umiejętności oraz zainteresowania. Ważne nagłówki powinny być napisane większą czcionką i pogrubione, dodatkowo możemy umieścić obok nich ikonkę graficzną spójną z tematem nagłówka. Poniżej każdego nagłówka podajemy w podpunktach najważniejsze informacje w kolejności od najnowszej to najstarszej. To znacznie ułatwi czytanie CV i zaoszczędzi czas pracodawcy lub rekruter-a.

No to czas na nagłówki pierwszy — Dane osobowe.

Umieszczamy w nim następujące informacje:

 imię i nazwisko,
adres do korespondencji,
numer telefonu kontaktowego,
adres e-mail, data urodzenia.

Takie dane zazwyczaj umieszczamy na marginesie naszego CV obok zdjęcia lub pod nim. Pamiętajmy również, by przed wysłaniem sprawdzić, czy dane są poprawne.

Wykształcenie

Pisząc o wykształceniu stosujemy układ chronologiczny, tzn. informacje piszemy od najnowszej do najstarszej miejsca szkoły. Daty rozpoczęcia i zakończenia ukończenia powinny składać się z miesiąca i roku. Obok daty umieszczamy nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i tryb studiów. Zamieszczamy również informacje o ukończonej szkole średniej, tym bardziej, jeśli zdobyliśmy w niej specjalizacje czy kwalifikacje zawodowe.

Doświadczenie zawodowe

Posiadasz duże doświadczenie zawodowe to nie zastanawiaj się, czy starczy Ci miejsca, by je opisać. Po prostu napisz wszystkie najważniejsze miejsca pracy, w których pracowałeś. Zaczynając od miejsca od najmłodszego do najstarszego, w którym pracowałeś, pamiętaj również o opisie swoich obowiązków na danych stanowisku.

Podsumowując:
 1. Podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy i nazwy stanowisk.
2. Następnie dodajemy obowiązki, jakie wykonywałeś i dzielimy się sukcesami, jakie odniosłeś w danej pracy.
 3.W przypadku kiedy nie posiadasz żadnego doświadczenia zawodowego, wtedy wpisujemy staże albo wolontariat, jakie odbyliśmy do tego czasu.

Naszym doświadczeniem może być zatrudnienie w firmach, na stażu, czy wolontariacie, tak że praktyka studencka, działalność w organizacjach różnych.
Nawet opieka nad bliskimi.

A co z ukończonymi kursami?

Jak posiadasz ukończone kursy, to warto się nimi pochwalić tym bardziej. Tym bardziej, jak kurs jest związany z aplikowaniem na nowe stanowisko pracy. Zasada pisania kursów do CV jest taka sama jak poprzednie. Zacznij od daty ukończenia najnowszego kursu, podaj jego nazwę oraz ile trwał taki kurs.

Umiejętności – jak je opisać?

Nie zapomnij wymienić swoich umiejętności, nie tylko tych, które nabyłeś w pracy zawodowej, ale też tych poza nią, jest to np. umiejętność obsługiwania dodatkowych programów. W tym nagłówku możemy dać poznać siebie jeszcze bardziej. Warto to wykorzystać zależności, o jaką pracę się staramy, jeżeli jest to praca fizyczna warto umieścić umiejętności z nią związane, tak, by pracodawca wiedział, że mamy pojęcie o tym, czego możemy się spodziewać w nowej pracy. Tak samo robimy w przypadku pracy umysłowej. Przykładowo —, jeśli nie szukamy pracy biurowe, to pomijamy informacje, że umiemy obsługiwać sprzęty xero, komputer, czy kasę fizykalną.

Jak wypełnić — Dodatkowe informacje.  

Pamiętajmy, że rubryka dodatkowe informacja jest, po to by umieścić w niej wszystkie ważne dodatkowe rzeczy, zaczynając od znajomości języków obcych na prawo jazdy, kończąc. Wszystkie te informacje powinny być szczegółowe. Podajemy tam stopień znajomości języka w mowie, piśmie i czytaniu. Jest to bardzo istotne, jeżeli dane stanowisko od nas tego wymaga. Pracodawca na pewno się przyjrzy tym informacjom i być może Cię sprawdzi, dlatego warto pisać samą prawdę.  

Natomiast prawo jazdy — podajemy kategorię i rok uzyskania uprawnień.

Przy obsłudze programów komputerowych — nie wymieniamy wszystkich, jakie znasz, tylko te, które faktycznie Ci się przydadzą na nowym stanowisku pracy. I tu jest ta sama zasady piszemy nazwę oprogramowania oraz stopień doświadczeni.

Zainteresowania

Dość często w swoim CV umieszczamy zainteresowania, w tej rubryce ważne, by one pokrywały się z prawdą. Ponieważ nasz pracodawca również może mieć to samo zainteresowanie, co pozwoli mu łatwo sprawdzić naszą wiedzę w tym temacie. Istotne jest, by zainteresowania pokrywały się ze stanowiskiem, o jakie się staramy. Ale nie jest to wymóg konieczny. Natomiast na pewno zwiększy to nasze szanse podczas rekrutacji. Jak opisać zainteresowania? Na pewno nieogólnie, bo wtedy idziemy na łatwiznę, najlepiej się trochę rozpisać. Jeżeli lubimy fotografować, to dodajmy swój ulubiony styl fotografowania. Jeżeli lubimy czytać książki do podajmy, jakiego gatunku itp.

UWAGA WAŻNE!

 Zgoda na przetwarzanie danych osobowych — o niej musimy pamiętać!

Pamiętajmy, by w stopce CV umieścić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Oto przykład formułki:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dź. Ustaw z 2018, póz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO). Pracodawca może wymagać nieco innej klauzuli, ale wtedy na pewno zaznaczy to w ogłoszeniu.”.

Bez niej pracodawca jest zmuszony odrzucić CV.

Wysyłka CV do pracodawcy – nazwa stanowiska i numer referencyjny.

Aby ułatwić rekrutacje i przeszukiwanie CV na dane stanowisko warto dodać w temacie wiadomości nazwę stanowiska, o które się staramy.

To już chyba wystarczający opis, teraz zachęcam Cię do stworzenia swojego CV i wysłanie go dalej. Powodzenia!

Jak napisać CV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę