Etap wysyłania CV masz już za sobą dostałaś telefon zwrotny i jesteś zaproszona na rozmowę o pracę. Moje gratulację pierwszy krok za tobą, to pokazuje, że twoje CV było interesujące, a doświadczenie wystarczające. Teraz, tylko aby rozmowa przebiegła pomyślnie będzie sukces. Ale jak go osiągnąć?– wszystko zależy od Ciebie i twojego przygotowania na rozmowę o pracę.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy już wiesz, jaka firma jest zainteresowana twoją osobą, teraz czas byś to ty zainteresował się firmą. Zacznij od wyszukania jak najwięcej informacji o firmie w Internecie. Poznaj historię firmy, cele, jaki jest jej potencjalny klient, z kim współpracuje firma, o ile ta informacja jest jawna? Poznaj stronę firmy na Facebooku, stronę internetową lub dowolny inny profil medialny. Możesz również zapytać osoby, które już tam pracują lub w jakiejś pokrewnej dziedzinie, prawdopodobnie chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą. Kiedy już dowiesz się, o co chodzi w firmie, nadszedł czas, abyś dowiedział się, na jakie stanowisko chciałbyś się ubiegać i jak twoje doświadczenie i osobowość pasują do celów firmy.

No dobrze, ale jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pytania jakie mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej to:
Co Pan wie o naszej firmie? – I już na tym pytaniu pracodawca może się poznać, jak bardzo przygotowałeś się do tej rozmowy, co też świadczy jak w przyszłości możesz się przygotowywać do powieszonych Ci zadań.

Pracodawcy szukają osób odpowiedzialnych, którym zależy na pracy, a także na dobru firmy, w której będziesz zatrudniony. To jak się przygotujesz do rozmowy kwalifikacyjnej powie też, jak bardzo odpowiedzialnie możesz podchodzić do powieszanych Ci w przyszłości zadań. Więc warto poświęcić trochę czasu i jak najwięcej dowiedzieć się o nowej firmie, a także o sobie.

Gdzie szukać informacji o firmie

Takie informacje znajdziesz na stronie internetowej firmy oraz na profilach społecznościowych. Zwróć uwagę, gdzie firma się reklamuje i takim też sposobem dowiesz się, jakiego potencjalnego klienta szuka.
Jakie produkty lub usługi nam oferuje, poznaj język korzyści tego produktu, czyli jak ewentualnie byś mógł zaoferować go potencjalnemu Kowalskiemu, tak, by skorzystał z twojej propozycji i kupił dany produkt bądź usługę. Jeżeli widzisz jakieś braki i masz pomysły jak rozbudować ofertę firmy, to też się nie bój o tym mówić. Możesz w ten sposób dodatkowo zapunktować u rekrutera. Dowiedz się ile firma zatrudnia pracowników, bo tak naprawdę każda informacja dotycząca firmy jest cenna. Po prostu im więcej wiesz, tym bardziej możesz być pewny siebie przy rozmowie o prace.

Najczęściej zadawane pytania w czasie rozmowy o pracę

Nie zapomnij tuż przed rozmową, ponownie przeczytać ogłoszenie o pracę, na które odpowiedziałeś.
Dość często rekruter pyta, czy wie Pan, jakiego pracownika szukamy? I co oferujemy w zamian?

Czy odpowiadają Panu te warunki?
Co by Pan mógł nam w zamian zaoferować.?

Tu masz czas do przedstawienia swoich umiejętności idealnie pasujących do oferowanego stanowiska. Rekruter ma odczuć, że naprawdę jesteś zainteresowany tą posadą i idealnie pasujesz na to stanowisko, bo posiadasz doświadczenie, a także odpowiednie kwalifikacje.

Nie wato w tym przypadku iść na żywioł i myśleć, a jakoś to będzie – im bardziej się przygotujesz, tym na bardziej pewną siebie osobę wyjdziesz. Co zwiększy twoje szanse na zatrudnienie.

Zapisz sobie pytania przed rozmową i przygotuj idealne odpowiedzi. Pomyśl, jakie są twoje mocne i słabe strony.
Poza wyżej wymienionymi pytaniami, pojawiają się także, takie jak:

  • Jakie wartości wnosisz do naszej firmy?
  • Gdzie siebie widzisz za 5 lat?
  • W jaki sposób podnosisz swoje kwalifikacje?
  • Jak chcesz się spełniać zawodowo?
  • Jakie są twoje wymagania finansowe?
  • Co osiągnąłeś w pracy zawodowej?
  • Wymień swoje słabe i mocne strony?

    Pamiętaj by o sobie mówić tylko pozytywnie nawet jak masz jakieś braki , spróbuj zamienić je na pozytywne zalety , jak masz możliwość to podawaj przykłady których sam doświadczyłeś .
    Też otwarcie mów o tym ile chciałbyś zarabiać, lecz pamiętaj by suma nie była zbyt wysoka by do siebie nie zniechęcić. Pracodawca dopiero po okresie próbnym tak naprawdę wie jak wartościowym pracownikiem dla jego firmy możesz się stać.

    Bądź gotowy na wszystko, przygotuj też odpowiedzi na pytania które mogą Cię zaskoczyć, np. dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy. Albo dlaczego masz taką przerwę od poprzedniego zatrudnienia.  

Jak odpowiedzieć na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę